Piramida Wieku w Polsce

Jak będzie wyglądał podział wieku w naszym społeczeństwie za 30-40 lat? Kto będzie pracował na nasze emerytury? Jaka jest przyszłość polskiej populacji? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania analizując dane za pomocą wizualizacji: Piramida Wieku w Polsce.

Co mówią oficjalne statystyki i co to oznacza?

Polski rząd posiada świetne statystyki opisujące historyczne oraz bieżące dane o społeczeństwie. Wiele z nich jest udostępnionych na oficjalnych stronach, tj. stat.gov.pl. Moja analiza również korzysta z tych baz, wobec czego wizualizacja, którą prezentuję opiera się na realnych danych. Jak dzisiaj wygląda piramida wieku w Polsce?

W roku 2019 w Polsce jest prawie 38M obywateli. Średni wiek to 41 lat. Jeśli założymy, że wiek produkcyjny to przedział w zakresie 18-65, to 18% ludności jest w okresie “przedprodukcyjnym” (kolor jasno niebieski), 63,8% (kolor szary) jest w wieku “produkcyjnym”, pozostałe 18,4% jest w wieku “poprodukcyjnym” (kolor żółty), czyli w większości są to ludzie na emeryturze. W roku 2019 na jednego emeryta przypada 3,45 pracujących (oficjalny poziom bezrobocia wynosi: 3,7%). Moje miejsce w piramidzie wieku znajduje się tutaj:

Urodzony w 1984, w roku 2019 mam 35 lat i reprezentuję drugi, największy jak dotąd wyż demograficzny w Polsce. Od tego czasu liczba narodzin regularnie z roku na rok się zmniejsza, odnotowując tylko delikatny wzrost w okolicach roku 2008. Jestem trochę zaniepokojony tymi statystykami…

Kto będzie pracował na moją emeryturę?

Sprawdźmy jak wygląda oficjalna prognoza.

Model danych informuje, że w 2050 roku statystyczny obywatel Polski będzie żył dłużej, więc więcej ludzi niż obecnie będzie na emeryturze. Równocześnie liczba narodzin nadal będzie spadać, co spowoduje, że ludność kraju będzie wynosiła mniej niż 35M obywateli, a średnia wieku wzrośnie do ok. 48 lat. Czy będziemy żyli w starym społeczeństwie? A co ważniejsze – jaki będzie współczynnik ludzi w wieku “poprodukcyjnym” do “prodykcyjnego”? W roku 2050 na jednego emeryta będzie przypadało tylko 1,68 pracujących! Przypominam, że w roku 2019 stosunek wynosi 1 : 3,45 i jest to wartość uważana za alarmową. System emerytalny staje przed ogromnym wyzwaniem…

Wykorzystuj wizualizację danych jako podstawowe narzędzie do odpowiadania na pytania i zrozumienia rzeczywistości.

Oczywiste jest, że przyszłość w Polsce za kolejne 30-40 lat będzie wyglądała zdecydowanie inaczej niż obecnie. Zmiany w systemie emerytalnym, zachęcanie ludzi do samodzielnego oszczędzania na emerytury oraz otwarcie granic na młodych imigrantów są najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Jeśli masz inne lub podobne wnioski, które wyciągasz z analizy “Piramida Wieku w Polsce” – daj proszę znać w komentarzu.

Tutaj znajdziesz link do aktywnej wersji dashboardu w publicznej Galerii Tableau.

Sprawdź też pozostałe dashboardy z kategorii: public viz.

Udostępnij znajomym